شماره تماس

۰۲۱-۸۸۱۷۷۶۵۰-۸۸۵۱۱۹۶۹

پست الکترونیک

info[at]zinan.ir

info@zinan.ir

درام جرثقیل

شرکت صنعتی زینان تولید کننده جرثقیل سقفی در ایران

درام جرثقیل یکی از بخش‎‌های اصلی بالابر بوده و از لوله‌هایی با ضخامت بالا ساخته می‌شود. روی سطح درام‌ها شیار‌هایی با گام و قوس معین ایجاد می‌شود. قوس شیارها مطابق با قطر سیم بکسل و گام آن‌ها اندکی بیشتر از قطر سیم بکسل می‌باشد. درام ها به دو دسته ساده و شیاردار تقسیم می شوند. سیم بکسل می‌بایست در جهت شیارهای درام باشد. درام‌ها بسته به ظرفیت و نوع بالابر و شرکت سازنده دارای مشخصات طول، قطر و گام متفاوتی هستند.

مجموعه درام

حرکت درام به وسیله موتور و گیربکس صورت می‌گیرد. سیم بکسل روی درام قرار می‌گیرد و سرتا سر طول درام را پر می‌کند. قرار گرفتن منظم سیم بکسل بر روی درام به‌ وسیله ناظم سیم بکسل (کمربند بالابر) انجام می‌گیرد. حرکت درام و باز و بسته شدن سیم بکسل عمل بالابرداری را میسر می‌کند.

درام بالابرسیم بکسلی یکی از قسمت های آسیب پذیر در حرکت بالابری جرثقیل است  و در طولانی مدت شیارهای درام دچار فرسودگی می‌گردد. فرسودگی درام جرثقیل، پارگی سیم بکسل را سرعت می‌بخشد. جایگزین کردن درام در بالابرها به سادگی صورت نمی‌گیرد و شما می‌‎بایست تمام بالابر را از جمله موتورها، ترمز، قلاب و … را جدا کنید. بنابراین درام بالابر از اهمیت زیادی برخوردار است.

درام جرثقیل

انواع درام

درام ساده :

دراین نوع، درام ها کاملاً صاف و بدن هیچ گونه شیاری هستند. سیم بکسل دراین حالت بدون هیچ فاصله وشکافتی روی آن قرار می گیرد. معمولاًَ از این مدل به دلیل احتمال بالای  شکستن و آسیب دیدن کمتر استفاده می شود.

درام شیار دار:

از این حالت به صورت متداول تر استفاده می شود. این شیار ها به دلیل ایجاد اتکای مناسب برای سیم بکسل، باعث عمر بالای سیم بکسل می گردد. اندازه ی شیار درام باید در بازه ی مشخصی باشد در غیر اینصورت سیم بکسل پس از مدتی پاره می شود.

درچه مواردی درام باید تعویض شود :

 • ایجاد زنگ زدگی بر روی آن
 • به وجود آمدن موج در شیار ها
 • لبه دار شدن یا شیار دار شدن درام های صاف
 • شکستگی های سطحی و عمیق بر روی درام

در موارد بالا چون درام اصل مهمی در بالابری و حمل بار ایفا می کند برای جلوگیری از حادثه های ناگوار حتماً سطح دارم باید در مدت زمان معین مورد برسی قرار گیرد تا از وارد آمدن هزینه های هنگفت مالی جلوگیری شود.

وظایف درام جرثقیل سقفی

 • انتقال نیروی موتور به سیم بکسل
 • پیچیدن سیم بکسل به دور خود
 • نگه داشتن سیم بکسل در هنگام بلند کردن بار
 • کاهش اصطکاک بین سیم بکسل و درام
 • تسهیل حرکت سیم بکسل

درام جرثقیل سقفی یکی از قطعات حیاتی جرثقیل سقفی است که عملکرد صحیح آن برای ایمنی عملیات بلند کردن بار ضروری است.

نحوه پیچیدن سیم بکسل به دور درام

پیچیدن سیم بکسل به صورت منظم و محکم به دور درام از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با توجه به جهت تاب و کشش، سیم بکسل به محض قرار گرفتن روی درام تمایل به چرخش و پیچیدن دارد. این خصوصیت باعث می شود که سیم بکسل به راحتی در یک جهت خاص پیچیده شود. اگر لایه اول از پیجیدن سیم بکسل بر روی درام یا قرقره به خوبی و محکم انجام شود می توان تضمین نمود که لایه های بعدی نیز به طور مناسب و منظم پیچیده خواهند شد.

     اگر جهت پیچیدن سیم بکسل به درستی انتخاب نشود، اولین لایه از سیم بکسل بطور منظم و محکم قرار نمی گیرد، و باعث می شود لایه دوم بین دورهای لایه اول به شکل نامناسب گیر کند. پیچیدن های ناهموار حتی بر روی لایه هایی که به درستی پیچیده شده اند تاثیر میگذارد و باعث فرسایش سیم می گردد.

“قانون دست ” یک راه مناسب برای بررسی نحوه صحیح قرار گرفتن سیم بکسل بر روی درام است. انگشت شست را در کناره درام و جایی که انتهای سیم بکسل قرار دارد نشانه بگیرید. در حالی که انگشت اشاره شما بر روی محلی است که سیم بکسل می بایست قرار بگیرد. اگر کف دست رو به بالا باشد نشان دهنده این است که جهت پیچیدن می بایست از زیر به بالا باشد و اگر کف دست رو به پایین باشد یعنی جهت پیجیدن باید رو به بالا باشد. اگر از دست راست استفاده می کنید از روش راست دست استفاده کنید و بالعکس. تاب چپ همیشه به سادگی قابل دسترس نیست، بنابراین تجهیزات را در صورت امکان به صورت تاب راست استفاده طراحی کنید.

درام جرثقیل

پارامترهای مهمی که در طراحی و ساخت درام جرثقیل سقفی باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • قطر درام: قطر درام باید متناسب با ظرفیت جرثقیل باشد.
 • طول درام: طول درام باید متناسب با طول سیم بکسل باشد.
 • گام شیارها: گام شیارها باید متناسب با قطر سیم بکسل باشد.
 • عمق شیارها: عمق شیارها باید متناسب با قطر سیم بکسل باشد.
 • جنس درام: درام معمولاً از فولاد ساخته می‌شود.

درام جرثقیل سقفی یکی از قطعات مهم و حساس جرثقیل سقفی است که باید به طور منظم مورد بازرسی قرار گیرد تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود. در صورت مشاهده هرگونه آسیب یا خوردگی در درام، باید نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام شود.

برای خرید درام جرثقیل و سایر قطعات یدکی جرثقیل به سایت زینان (فروشگاه ای ابزار) مراجعه کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)