شماره تماس

۰۲۱-۸۸۱۷۷۶۵۰-۸۸۵۱۱۹۶۹

پست الکترونیک

info[at]zinan.ir

info@zinan.ir

سیم بکسل جرثقیل

سیم بکسل

سیم بکسل در سایت خرید و فروش جرثقیل و جرثقیل سقفی زینان به تحلیل آن می پردازیم.

سیم بکسل

طناب فولادی یا سیم بُکسِل  (Wire Rope) نوعی طناب است که از الیاف فولاد ساخته می‌شود و مجموعه‌ای از سیم، لایه سیم و مغزی است. الیاف فولادی به صورت مارپیچ به هم تابیده شده و یک طناب را تشکیل می‌دهند، تعدادی طناب نیز به‌طور مارپیچ به همراه یکدیگر به دور یک مغزی تابیده شده و تشکیل طناب قطورتری را می‌دهند که اصطلاحاً در فارسی بازار و صنعت کشور ما به آن سیم بکسل می گویند.

تاریخچه

پیش از اختراع سیم بکسل، از انواع طناب­های ضخیم و همچنین زنجیرها برای بالابردن، کشیدن و حمل اشیا در صنایع استفاده می شد. طبیعتاً چنین ابزارهایی مقاومت و استحکام کافی را برای کاربردهای صنعتی ندارند و به همین دلیل نیز به سرعت دچار پارگی می­ شدند. سرانجام درسال 1834 میلادی، مردی به نام یولیوس آلبرت که در شهر کلاستال آلمان مهندس معدن بود، اولین سیم بکسل فولادی دنیا را ساخت. که آن دارای سه رشته با چهار سیم بود. سپس با پیشرفت علم و صنعت، استفاده از آن در سراسر جهان گسترش یافت. جان روبلینگ در سال 1841 میلادی در آمریکا شروع به ساخت طناب فولادی نمود و حاصل تلاش­های او توانست به عنوان مقدماتی برای ساخت پل­های معلق به کار رود.

سیم بکسل

فاکتورهای اصلی در انتخاب سیم بکسل

اطلاعات فنی سیم بکسل ها شامل مشخصه های بسیار فنی و دقیقی چون ساختار، سایز، متریال، تنسایل، استاندارد تولید، آبکاری، روکش و بافت دارند. بنابراین انتخاب سیم بکسل مناسب یک امر کاملاً مهندسی بوده و به بالا بردن امنیت و طول عمر بالاتر آنها کمک می کند. چند فاکتور بسیار مهم وجود دارند که هر یک به نحوی در انتخاب چند مشخصه از مشخصات بالا کمک می کنند. اولین فاکتوری که در انتخاب سیم بکسل مورد توجه قرار می گیرد کاربرد آن است. با توجه به نوع کاربرد می توان ساختار، استاندارد تولید و مغزی آن که از مهمترین مشخصه های آنها است انتخاب نمود.

دومین فاکتور که می بایست با توجه به اطلاعات فنی سیم مورد توجه قرار گیرد بار وارده به سیم می باشد که باید بصورت مهندسی و با در نظر گرفتن ضریب اطمینان محاسبه گردد. محاسبه بار وارد به سیم ما را در انتخاب سایز سیم بکسل روکش دار، تنسایل و متریال بکار رفته در آن که از خصوصیات مهم دیگر آن است یاری می کند.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب سیم شرایط محیط کاری آن یعنی میزان حرارت و رطوبت است. در مناطق مرطوب مثل مناطق ساحلی که یکی از پرکاربردترین نقاط استفاده سیم ها نیز می باشد. به منظور جلوگیری از اکسید شدن و زنگ زدگی سیم ها معمولا بصورت گالوانیزه و حتی استنلس استیل مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است نوع روکش دار ضد زنگ نمی باشد.

بهتر است بدانید:تست جرثقیل

سیم بکسل
انواع سیم بکسل های جرثقیل

بطور کلی سیم بکسل ها از نظر بافت ، تاب ، مغزی ، رشته و کلاف تقسیم بندی می شوند

سیم بکسل از نظر تاب :

 •  یكطرفه : اگر کلاف و رشته ها هر دو در یک جهت تابیده شده باشد آنرا یک طرفه می نامند
 •  دو طرفه ( صلیبی ): اگر جهت کلاف و تاب رشته ها عکس یکدیگر باشد ،  دوطرفه یا صلیبی نامیده می شود.
 •  ترکیبی : اگر تاب کلاف ها و رشته ها عکس یکدیگر باشد و کلاف ها یک در میان به راست و چپ رشته ها تابیده باشند، ترکیبی گویند.

سیم بکسل از نظر بافت :

 • بافت فیلر Filler
 • بافت سیل Seale
 • بافت استاندارد Standard
 • بافت وارینگتون Warrington

سیم بکسلها از نظر نوع پیچ:

 • پیچ معمولی: ( نتاب ) جهت پیچیده شدن سیم ها در لایه های سیمی خلاف لایه سیم در سیم بکسل است. ویژگی سیم بکسل با پیچ معمولی در این است که این سیم ها دارای بافت ثابت، مقاومت کششی زیاد و باز و بست آسان هستند و کمتر تاب میخورند
 • پیچ لانگ: پیچیده شدن سیم ها در لایه های سیمی در جهت سیم های بکسل است . سیمهای پیچ لانگ مشکل تر باز و بسته میشوند ولی هنگام استفاده پیچهای کوچک بیشتری ایجاد میکنند. در عوض این نوع بسختی مچاله میشود.

ساختار سیم بکسل که با اعدادی بصورت دو عدد با ضربدر مشخص می شود یکی از مهمترین مشخصه ها می باشد که عدد اول بیانگر تعداد استرند ها و عدد دوم بیانگر تعداد مفتول های موجود در استرند می باشد.

نوع و برند سیم بکسل جرثقیل  مصرفی در بالابر تینا مطابق کد زیر می باشد :

در ساختار سیم نتاب لایه های خارجی سیم خلاف لایه های درونی سیم بکسل پیچیده شده است. این نوع بافت باعث می شود که لایه درونی و خارجی، بافت همدیگر را خنثی کرده و از چرخش سیم بکسل زیر فشار بار جلوگیری کنند. و هر چقدر لایه ها و رشته ها افزایش یابند مقاومت سیم در مقابل چرخش و خستگی و سایش افزایش می یابد . در این نوع اکثراً مغز فولاد مصرف می شود.

عوامل اصلی که جهت انتخاب سیم بکسل جرثقیل  باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از :

 1. مقاومت در مقابل سایش
 2. مقاومت در مقابل فرسودگی
 3. مقاومت در مقابل لهیدگی
 4. مقاومت در مقابل پارگی
 5. هرچه قطر سیم‌ها کمتر باشد ، انعطاف آن زیادتر و مقاومت فرسودگی آن بیشتر است .
 6. هرچه قطر سیم‌ها بیشتر و تعداد کمتر باشد ، مقاومت سایشی زیاد و انعطاف آن کم است.

خصوصیات سیم بکسل جرثقیل

قابل استفاده در تعداد قرقره های بالا

کش سانی کم

نیروی گسختگی بالا

بسیار انعطاف پذیر

مقاوم در برابر سایش

عمر طولانی

سیم بکسل

بیشتر بدانید:اجزای تشکیل دهنده جرثقیل سقفی

در چه جاهایی سیم بکسل را تعویض کنیم ؟

 • تعویض آن به علت کاهش قطر که اندازه این کاهش قطر در استانداردها اشاره شده است. به طور مثال درسیم بکسل به قطر ۲۰ میلی متر نباید بیشتر از ۲/۱ میلی متر باشد .
 • تابیدن، له شدن، از هم باز شدن و یا شکستن سیم بکسل به طوری که ساختار آن به هم بخورد.
 • سایش بیش از یک سوم قطر یک رشته یا استرند سیم بکسل.
 • خارج شدن مغزی آن.
 • در سیم بکسل های در حال کار اگر ۱۲ سیم شکسته که به طور تصادفی در یک گام وجود داشته باشد، یا ۴ سیم شکسته در یک رشته (استرند ) در یک گام.
 • در سیم بکسل های مقاوم در برابر چرخش ( نتاب ) دو سیم شکسته که به صورت تصادفی در شش برابر قطر اسمی سیم بکسل وجود داشته باشد . یا ۴سیم شکسته که به صورت تصادفی در طولی معادل ۳۰ برابر قطر سیم بکسل وجود داشته باشد .

 

کاربردهای سیم بکسل جرثقیل

سیم بکسل جرثقیل  به دلیل ساختار منحصر به فرد و ویژگی های بسیاری که دارد، در تمام صنایع بزرگ و کوچک که به نحوی نیاز به جابه جایی بار و اشیاء باشد، بسیار کاربردی است. کاربردهای رایج طناب فلزی عبارتنداز : صنایع خودرو سازی، بنادر و کشتیرانی، معادن، حفاری ها، پتروشیمی نفت و گاز، سد سازی، شرکت های ساختمانی، صنایع ریلی، جرثقیل ها، آسانسورها، صنایع برق، شیلات و ماهیگیری و…

در راستای فروش سیم بکسل مغز فولادی جرثقیل، شرکت زینان سابقه ای طولانی در طراحی، نصب، راه اندازی، سرویس های تعمیراتی جرثقیل های سقفی دارد . این شرکت این امکان را دارد  مطابق نیاز های کارفرمایان این قطعه را متناسب با قلاب و بالابر جرثقیل با مقرون به صرفه ترین حالت ممکن دراختیار خریداران قرار دهد . درصورت نیاز به سیم بکسل ، شما می توانید با شرکت زینان از طریق راه ارتباطی88177650- 02188511707 درتماس باشید .

بیشتر بدانید: بالابر سیم بکسلی

مشخصات سیم بکسل جرثقیل عبارتند از:

 • جنس مفتول: مفتول سیم بکسل جرثقیل معمولاً از فولاد ضد زنگ یا فولاد کربنی ساخته می‌شود. فولاد ضد زنگ مقاومت بیشتری در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد، اما قیمت بالاتری نیز دارد. فولاد کربنی ارزان‌تر است، اما مقاومت کمتری در برابر خوردگی دارد.
 • قطر مفتول: قطر مفتول سیم بکسل جرثقیل بر اساس استاندارد ASME B30.9 تعیین می‌شود. قطر مفتول سیم بکسل باید متناسب با ظرفیت باربری جرثقیل باشد.
 • تعداد مفتول‌ها در هر رشته: تعداد مفتول‌ها در هر رشته سیم بکسل جرثقیل بر اساس استاندارد ASME B30.9 تعیین می‌شود. تعداد مفتول‌ها در هر رشته باید متناسب با ظرفیت باربری جرثقیل باشد.
 • تعداد رشته‌ها: تعداد رشته‌ها در سیم بکسل جرثقیل بر اساس استاندارد ASME B30.9 تعیین می‌شود. تعداد رشته‌ها باید متناسب با ظرفیت باربری جرثقیل باشد.
 • نوع بافت: نوع بافت سیم بکسل جرثقیل بر اساس استاندارد ASME B30.9 تعیین می‌شود. نوع بافت سیم بکسل باید متناسب با شرایط محیطی و نوع بار مورد استفاده باشد.
 • نوع مغزی: سیم بکسل جرثقیل می‌تواند دارای مغزی کنفی یا فولادی باشد. مغزی کنفی ارزان‌تر است، اما مقاومت کمتری دارد. مغزی فولادی گران‌تر است، اما مقاومت بیشتری دارد.
 • پوشش: سیم بکسل جرثقیل می‌تواند دارای پوشش یا فاقد پوشش باشد. پوشش سیم بکسل از آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت می‌کند.

ضریب ایمنی سیم بکسل جرثقیل:

ضریب ایمنی سیم بکسل جرثقیل به میزان بار اضافی که سیم بکسل می‌تواند تحمل کند، گفته می‌شود. ضریب ایمنی سیم بکسل جرثقیل باید حداقل 4 باشد.

تعویض سیم بکسل جرثقیل:

سیم بکسل جرثقیل باید به‌طور منظم بازرسی شود و در صورت مشاهده هرگونه آسیب یا فرسودگی، تعویض شود. عمر مفید سیم بکسل جرثقیل معمولاً بین 5 تا 10 سال است.

عوامل موثر بر انتخاب سیم بکسل جرثقیل:

عوامل موثر بر انتخاب سیم بکسل جرثقیل عبارتند از:

 • ظرفیت باربری جرثقیل: سیم بکسل باید دارای ظرفیت باربری کافی برای بلند کردن بار مورد نظر باشد.
 • شرایط محیطی: سیم بکسل باید در برابر شرایط محیطی مانند خوردگی، زنگ زدگی، رطوبت و دمای بالا مقاوم باشد.
 • نوع بار مورد استفاده: سیم بکسل باید متناسب با نوع بار مورد استفاده باشد. به عنوان مثال، برای بلند کردن بارهای سنگین، باید از سیم بکسل با قطر و تعداد رشته‌های بیشتر استفاده کرد.

بهتر است بدانید:جرثقیل سیم بکسلی

نتیجه‌گیری:

سیم بکسل جرثقیل یکی از مهم‌ترین اجزای جرثقیل است که باید دارای مشخصات فنی خاصی باشد تا بتواند بار را به‌طور ایمن و مطمئن بلند کند. انتخاب سیم بکسل مناسب برای جرثقیل، با توجه به عوامل موثر بر آن، بسیار مهم است.

‫5/5 ‫(1 نظر)

یک پاسخ

 1. سلام و خسته نباشید.
  خیلی ممنون مطالب سیم بکسل رو مطالعه کردم و خیلی برای من مفید و کاربردی بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر

اشتراک در شبکه های اجتماعی:

عضویت در خبرنامه