شماره تماس

۰۲۱-۸۸۱۷۷۶۵۰-۸۸۵۱۱۹۶۹

پست الکترونیک

info[at]zinan.ir

info@zinan.ir

جرثقیل سوله

جرثقیل سقفی دو پل

جرثقیل سوله در سایت زینان با بهترین کیفیت عرضه می گردد.

جرثقیل وسیله ای برای انتقال کالاها و اجسام سنگین است. اجزا تشکیل دهنده جرثقیل ها شامل تیر، قلاب و کابل متصل به آن برای بلند کردن اشیا می باشد.

انواع جرثقیل سوله

نشریه ۳۲۵ که مربوط به طراحی سازه‌های صنعتی می‌شود انواع جرثقیل‌هایی که در سوله‌ها استفاده می‌شوند را به سه دسته‌ی زیر تقسیم کرده:

 1. جرثقیل سقفی:

یکی از مناسب‌ترین جرثقیل‌ها برای استفاده در سوله‌ها جرثقیل‌های سقفی هستند. دلیل مناسب بودن جرثقیل‌ها این است که یکی از ایمن‌ترین راه‌ها برای اینکه شما بتوانید تجهیزات سنگین را به راحتی انتقال بدهید؛ استفاده از جرثقیل‌های سقفی درون سوله می‌باشد.

جرثقیل‌های سقفی تقریباً می‌توانند 90 درصد فضای سوله را تشکیل بدهند؛ پس به راحتی می‌توانند برای کنترل و جابجایی تجهیزات سنگین به شما کمک کنند و آن را برای شما پوشش بدهد. استفاده از جرثقیل سقفی نسبت به انواع دیگر جرثقیل‌ها راحت‌تر است و همچنین مخارج و هزینه‌هایی که برای آن وجود دارد مانند برق سرویس‌های دوره‌ای کمتر است. کار کردن با این نوع جرثقیل‌ها بسیار ساده می‌باشد و شما برای اینکه بتوانید به راحتی با آن کار کنید نیاز به تخصص خاصی ندارید.

 این جرثقیل‌ها همان‌گونه که از نامشان پیداست در سقف سوله نصب می‌شوند. معمولا از این جرثقیل‌ها برای بارهای بیش از ۱ تن استفاده می‌شود. این جرثقیل‌ها شامل دو نوع دو پل و تک ‌پل هستند و همچنین این دو نوع نیز خود، شامل دو نوع بالانشین و آویز هستند. برای هر کدام از این انواع توضیح مختصری می‌دهیم.

  • تک پل آویز: یعنی ارابه و موتور بالابر جرثقیل از پل آن آویزان است و همچنین یک پل روی ریل‌های طولی قرار دارد.
  • تک پل بالانشین: یعنی ارابه و موتور بالابر جرثقیل متکی بر پل است و یک پل روی ریل‌های طولی قرار دارد.
  • دو پل آویز: یعنی ارابه و موتور بالابر جرثقیل از پل آن آویزان است و دو پل روی ریل‌های طولی قرار دارد.
  • دو پل بالانشین: یعنی ارابه و موتور بالابر جرثقیل متکی بر دو عدد پل آن است و دو پل روی ریل‌های طولی قرار دارد.

جرثقیل‌های سقفی دارای شش نوع حرکت بالا و پایین، چپ و راست و جلو و عقب هستند.

جرثقیل سقفی تک پل آویز

حداکثر ظرفیت تناژ جرثقیل سقفی تک پل و دوپل

تناژ مربوط به ساخت جرثقیل سقفی تک پل با توجه به دهانه قابل تغییر می باشد و نمی توان برای آن محدودیتی قائل شد با این وجوه توصیه می‌شود که حداکثر تا ظرفیت ۱۰ تن و دهانه ۲۴ متر از جرثقیل سقفی تک پل استفاده گردد زیرا در غیر اینصورت علاوه بر اینکه ابعاد پل بسیار بزرگ خواهد شد، ساخت جرثقیل غیر اقتصادی نیز می‌گردد.

همانطور که در بالا عنوان گردید از دهانه ۲۴متر و ظرفیت ۱۰ تن به بالا از جرثقیل سقفی دو پل استفاده میگردد که در اینصورت می‌توان تا دهانه ۳۵ متر و ظرفیت ۳۰۰ تن از این تیپ جرثقیل استفاده نمود، کاربردهای جرثقیل سقفی ۲ پل بسیار زیاد بوده و از صنایع انبارشی و کوچک گرفته تا صنایع سنگین همچون کشتی سازی، فولادسازی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جرثقیل سقفی تک پل

طراحی جرثقیل سقفی سوله

جرثقیل سقفی سوله از تجهیزات صنعتی می باشد که در کارخانه ها و انبارها به کار گرفته می شود.

این محصول با استفاده از فولاد تهیه شده و در قسمت بالا و پایین دارای قلاب می باشد.

در مدل های دستی و اتوماتیک تولید شده که از نظر عملکرد با هم دارای تفاوت می باشند.

دارای کابل می باشد که به قلاب ها متصل بوده و در جهات مختلف حرکت می کند.

مدل های پیشرفته آن دارای ریموت می باشند که از طریق آنها می توان به جابجایی بار و اشیا سنگین پرداخت.

بهتراست بدانید: جرثقیل نیم دروازه ای تک پل

ایمنی در جرثقیل های سقفی سوله

 • فونداسیون سوله باید به گونه ای باشد که قابلیت تحمل بار جرثقیل را داشته باشد.
 • سیم بکسل ها را باید با وسایل مطمئن محکم کرد.
 • دو سر سیم بکسل را نباید به وسیله گیره به هم وصل کرد.
 • انتخاب باربند مناسب براساس وزن سیستم تعیین می گردد.
 • در باز و بستن سیم بکسل باید توجه کرد که سیم پیچ وتاب نداشته باشد.
 • استفاده از قرقره های معیوب مجاز نیست.

جرثقیل سقفی

 1. جرثقیل‌های دروازه‌ای:

از این نوع جرثقیل بیشتر در فضاهای آزاد استفاده می‌شود. به دلیل اینکه در فضای آزاد امکان اجرای تیر حمال وجود ندارد بنابراین ریل‌های جرثقیل را روی زمین و بدون نیاز به فونداسیون اجرا می‌کنند. از این نوع جرثقیل‌ها در سوله‌ها نیز استفاده می‌شود. دلیل استفاده از جرثقیل دروازه‌ای در سوله‌ها، عدم تحمل بار جرثقیل توسط سازه‌ی سوله و یا عدم وجود تیر حمال در سوله‌های طویل است. این نوع جرثقیل نیز شامل دو دسته‌ی تک پل و دو پل هستند. ظرفیت این جرثقیل‌ها برای بارهای کمتر از ۱۰ تن است و در دهانه‌های کمتر از ۲۰ متر اجرا می‌شوند. در برخی از سوله‌ها از ترکیب دو نوع جرثقیل استفاده می‌شود. یعنی یک سمت سازه‌ی جرثقیل روی تیر حمال و در بالا قرار دارد و یک سمت دیگر آن در پایین روی ریل زمینی قرار می‌گیرد.

جرثقیل دروازه ای

 

 1. جرثقیل‌های بازویی:

یکی دیگر از انواع جرثقیل‌هایی که امروزه افراد در صنعت ساختمان‌سازی و ساخت و ساز از آن استفاده می‌کنند، جرثقیل بازویی است. این جرثقیل را با نام جرثقیل سوله‌ای نیز می‌شناسند. به عنوان مثال اسم‌های دیگری مانند جرثقیل ستونی، جرثقیل دیواری، جرثقیل پرچمی و موارد دیگر از سری اسم‌هایی است که برای این نوع از جرثقیل‌ها به کار می‌برند.

این نوع جرثقیل‌های بازویی در بسیاری از این موارد به صورتی است که می‌تواند به حالت دایره‌ای یا یک بخشی از دایره اجسام را جابجا کند. قابلیت جابجایی این جرثقیل به صورت قائم می‌باشد. از این نوع جرثقیل‌ها هم به صورت دستی و هم بصورت برقی استفاده می‌کنند. یکی از قابلیت‌های بسیار خوبی که درون این جرثقیل‌ها وجود دارد این است که شما می‌توانید به راحتی آن را در فضاهای محدودی اجرا کنید و نگران فضای مورد استفاده در این جرثقیل‌ها نباشید.

جرثقیل‌ها علاوه بر اینکه می‌تواند بالا و پایین بروند همچنین می‌تواند عقب و جلو نیز برود که این نوع حرکت‌ها در تمامی جرثقیل‌ها وجود دارد و می‌توان به یک حرکت مشترک در جرثقیل‌ها این حرکت‌ها را نام برد. در این نوع جرثقیل تغییر حرکت حول محور مرکز نیز وجود دارد که شما می‌توانید زاویه دوران را مشخص کنید و آن را در قسمت‌ها و موقعیت‌های مختلفی نصب کنید. این جرثقیل‌ها ویژگی‌های بسیار منحصر به فردی دارند که علاوه بر مواردی که گفته شد می‌تواند بر روی ستون‌های مستقل یا ستون‌هایی که درون سازه‌ها هستند نصب شوند.

جرثقیل بازوئی

بهتر است بدانید: جرثقیل سقفی دو پل

ملاحظات طراحی جرثقیل در ساخت سوله صنعتی

 • ظرفیت قلاب (مقدار بار بلند شده شامل ابزار بالا برنده)
 • وزن جرثقیل
 • وزن قرقره و ارابه
 • فواصل آزاد و بدون مانع در سیستم جرثقیل
 • رده سرویس دهی
 • سرعت حرکت جرثقیل، نرخ شتاب و ترمز
 • طول دهانه (فاصله مرکز به مرکز ریل ها)
 • تعداد چرخ ها و فاصله بین آن ها
 • ماکزیمم بار چرخ ها
 • اندازه ریل های تیرهای حمال
 • ارتفاع ضربه گیر جرثقیل از بالای ریل جرثقیل

جرثقیل سقفی دوپل

بیشتر بدانید: جرثقیل سقفی تک پل آویز

در انتخاب جرثقیل مناسب باید چه نکاتی مد نظر قرار گیرند؟

 1. مهمترین نکاتی که باید در انتخاب جرثقیل مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:
 2. تعیین ظرفیت بار برداری جرثقیل که با وزن باری که قرار است جابجا شود در ارتباط است.
 3. اندازه دهانه، طول و ارتفاع سوله نیز در انتخاب جرثقیل مناسب موثر هستند.
 4. همچنین سرعت حرکت طولی و عرضی و بالابری مورد نیاز، دمای محیط و میزان گرد و غبار و رطوبت محیط و امکان روش های مختلف برق رسانی به جرثقیل نیز در انتخاب نوع مناسب و کاربردی جرثقیل بسیار مهم بوده و هزینه های نگهداری و تعمیرات را به شدت مدیریت می کند.
 5. برای رسیدن به بهترین کیفیت و عملکرد اقتصادی در انتخاب جرثقیل مناسب نیاز است جرثقیل هماهنگ با نوع کاربری مورد نیاز انتخاب شود؛ چراکه هرگونه انتخاب جرثقیل غیر هماهنگ چه در سطح پایین تر و چه در سطح بالاتر، غیر اقتصادی خواهد بود؛ به نحوی که انتخاب جرثقیل سطح پایین تر موجب پایین آوردن هزینه اجرا شده ولی هزینه تعمیر و نگهداری را بالا می برد و برعکس به کارگیری جرثقیل سطح بالاتر از نیاز موجب کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری شده ولی هزینه اجرا را بالا می برد.

بیشتربدانید: جرثقیل چهارکاره

طراحی، ساخت و خرید بهترین جرثقیل برای سوله

جرثقیل سوله از اجزای بسیار مهم و حساس سوله محسوب می‌شود چون متحمل بار می‌شود و نقش مهمی در روند تولید و جابجایی قطعات مختلف دارد. زینان ابنیه، مجموعه‌ای است که سال‌ها در زمینه طراحی، ساخت و فروش انواع جرثقیل سوله فعالیت دارد. این شرکت با تکیه بر جدیدترین تکنولوژی‌ها و تیم متخصص و باتجربه خود توانسته بهترین و قدرتمندترین انواع جرثقیل‌ها را بسازد. برای خرید انواع جرثقیل‌های سوله تنها کافی است با کارشناسان شرکت زینان ابنیه تماس بگیرید. مهندسان و کارشناسان حرفه‌ای این شرکت همواره بهترین نوع جرثقیل متناسب با کار شما را به شما پیشنهاد می‌دهند. بنابراین می‌توانید در انتخاب و خرید جرثقیل با کارشناسان شرکت زینان ابنیه مشورت داشته باشید.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر

اشتراک در شبکه های اجتماعی:

عضویت در خبرنامه